A kutya az ember mellett az évezredek alatt olyanná formálódott, amilyen maga az ember. Most épp viselkedésproblémás, testi és lelki beteg. Mint mi.
Ám mégis igen sokan, a kutyát, legyen bármilyen is, önmagáért hibáztják. A döntés mindig az emberé, azaz a miénk. Tehát a felelősség is. Az Integrál Akadémián egy teljesebb ember- és rendszerképet kerestem, értést a világ működésére, és lehetőséget önmagam tovább fejlesztésére. Mindezen itt megszerzett tudásomat integráltam a munkámba, hogy segíthessem a hozzám fordulókat abban, amit a kurzusokon, képzéseken ők maguk keresnek.
T.Harv Ecker, Millioner Mind Intensive, 3 napos tréningje Münchenben.
Eckernek magyarul is megjelent A milliomos elme titkai című könyvét az általános iskolákban kellene oktatnunk. A pénz kezeléséről és a pénzről való egészséges, személyiséget építő gondolkodásmódról szól. A személyes, 3 napos tréning bár a könyvben foglaltakra alapoz, mégis sokkal több. Életem egyik meghatározó élménye volt.
A könyvből:
„E könyv a tudatosságod fejlesztését szolgálja. A tudatosság azt jelenti, hogy megfigyeled a gondolataidat és a tetteidet, hogy a jelenben hozott, valódi döntéseid alapján cselekedj, ne múltbéli programjaid alapján. A lényeg, hogy a magasabb éned reagáljon, ne a félelmen alapuló „alacsonyabb” éned. Így érheted el, hogy a maximumot hozd ki magadból, és beteljesíthesd a sorsodat.”
„Tudnod kell azt is, hogy ennek az átalakításnak a lényege nem csak téged érint személyesen, hanem az egész világot. Világunk nem más, mint az azt alkotó emberek tükörképe. Ahogyan minden egyes ember tudatossága nő, úgy növekszik az egész világ tudatossága – a félelem helyét a bátorság, a gyűlöletét a szeretet, az ínségét a bőség veszi át.
Ezért mindnyájunk feladata, hogy nagyobb tudatosságra tegyünk szert, és így egyre több tudatossággal járuljunk hozzá a világ egészéhez.
Ha a világot szeretnéd formálni valamilyen módon, kezdd azzal, hogy először magadat formálod olyanná. Ha jobbá akarod tenni a világot, tedd jobbá önmagadat. Ezért gondolom úgy, hogy te is köteles vagy kihozni magadból a maximumot, hogy bőségben és sikerekben élhess; mert így segíthetsz másokon, és építően járulhatsz hozzá a világ fejlődéséhez.”
T.Harv Ecker
A kutya-gazda kapcsolatot kutatva és segítve sokszor szembetaláltam magam a gazda önmagával kapcsolatos – és/vagy a gazda és családja közötti – konfliktusával. Oktatóként nincs dolgunk ezen konfliktusokkal foglalkozni, mégis hatással vannak a munkánk folyamatára és eredményére. Így mindenképp szerettem volna rálátással bírni a kapcsolatok és párkapcsolatok működéseire. A kapcsolatokban az emberi viselkedésre és a problémák megoldásaira.
Ádám képzésén ezt maximálisan megkaptam és még ennél többet is. Látom, hogy a kutya-gazda kapcsolatok és a párkapcsolatok működéseiben rengeteg párhuzam található. Ahogyan azt a kutyák és gazdáik esetében is vallom, hogy nincs menthetetlen eset, a párkapcsolatoknál is ez a helyzet.
Minden kapcsolat megmenthető és minden helyzetből van kiút, a kérdés az, hogy akarunk-e érte tenni. Ha igen, kérjünk segítséget és álljunk bele a munkába.
Az asszertív kommunikáció elengedhetetlenül fontos az ügyfelekkel való hatékony munkámban, így asszertív kommunikációval már korábban is foglalkoztam, könyveket is olvastam a témában, ám mindig jó a tudást felfrissíteni vagy újat tanulni. 2015 őszén végeztem el Pintér Tamás tréner vezetésével az Asszertív kommunikációs, majd kicsivel később a Prezentációs képzést. Tamás vérprofi tréner, a képzéseknek mind a színvonala, mind a tartalma maximálisan kielégítő. A képzések nagyon jó hangulatúak és kellő teret adnak az elsajátítandó készségek gyakorlására.
Szakmai sikereim egyik csúcsának tartom és végtelenül büszke vagyok az általam életre hívott és nagy népszerűségnek örvendő „Én a Szuper Tréner” kutya- és gazdaoktató képzésre. A 2015. óta, évente kétszer, tavasszal és ősszel induló csoportokban a színes elméleti órák mellett saját kutyás gyakorlaton is részt vesznek a hallgatók. A résztvevők életük egyik, de sokan a meghatározó élményeként emlegetik a képzést, ami mindvégig nagyon jó hangulatban telik. Többen a képzés végeztével vállalkozást indítanak.
Kiss László, – Makón több mint 30 éve kutyaiskolát vezető barátom – kérésére 2013. telén, előbb csoportokat vezettem, majd 2014. tavaszán a csoportok mellett már egy csapat oktató jelölt gazdinak tartottam oktató képzést. Fárasztó, de egyben inspiráló elméleti, saját kutyás gyakorlati és csoportvezetési órák zajlottak hétvégente.
2013. január elején érkeztem Londonba. Egy hónap múlva már a képen is látható Poppy kutyus trénere voltam. Ajánlásra márciustól már egyre több Notting Hill-i család kutyájával foglalkoztam. Szakmai elhivatottságom eredménye, hogy Londonba érkezésem után 3 hónappal a Prime Minister (Miniszterelnök) egyik barátjának a házához volt kulcsom, az ő kutyusuk Sparky.
Itt Londonban, a kölyökkutyákkal végzett munkám során dolgoztam ki a „Láthatatlan póráz” programomat, ami nem csak a kölyökkutyák, hanem bármilyen kutya nyelvén szól és csodálatos kapcsolatot épít gazda és kutya között.
Arról, hogy ki mindenkinek köszönhetem, hogy ez a londoni projekt létrejöhetett a könyvemben írok bővebben.
A Dog Fitnesst, mint márkanevet és vállalkozást, még 2012. őszén álmodtam meg Magyarországon. 2013. januártól – szeptemberig, 8 hónapot Angliában, Londonban dolgoztam, ahol szakterületemmé a kölyökkutyák korai fejlesztése és a viselkedésproblémás kutyák rehabilitálása vált. Munkám során kifejlesztettem a “Láthatatlan póráz” programot és 2013. őszétől már ismét itthon dolgoztam. Viselkedésproblémás kutyák rehabilitálása, panzió, sétáltatás, csoportvezetés, egyéni tréning szerepelt a szolgáltatásaim között.
A coaching óriási segítségem abban, hogy a változásra kész gazdát segítsem a célok megtalálásában és az elakadásokban való továbblendülésben. Ezt a képzést nem fejezetem be, mert sajnos a vizsga előtt, de Londonba költöztem.
Egy újabb képzés az előadói készségem javítására. Manhertz József csoportjába csak „kihalásos alapon” lehetett bekerülni. Nem hiába, mert szűk csoporttal profi fejlesztői munkát végzett.
Ez a tanfolyam is nagyon sokat segített abban, hogy még inkább el tudjam sajátítani a gaza és az egyes kutya hullámaira való ráhangolódást, beleérzés képességét. Munkám során amikor kutyákkal és gazdikkal dolgozom, persze nem szó szerint, de szinte majdnem, belebújok a bőrükbe és az ő érzéseiken, szemüvegükön keresztül tudom látni a világot. Így a problémáikat, szorongásaikat, félelmeiket is képes vagyok érezni. Ettől tudok még hatékonyabban a nyelvükön szólni mind a gazdinak, mind a kutyának.
Országos Képzési Jegyzék
Bizonyítvány száma: KKÉ-108/2/2010
A kutya-gyerek kommunikációs tréninget Halász Árpád fejlesztette ki, melynek 2009 és 2011 között oktatója voltam és bemutatkozó kivonatát így fogalmaztam meg:
„Egy interaktív óra, amit kicsi óvodás gyerekektől kezdve az idősekig mindenki nagyon élvez, egyrészt a játékos, élményekkel teli tanulásnak, másrészt az egyértelmű, életmentő mozdulatoknak köszönhetően. Az egyébként nagyon komoly téma viccesen, történetekkel fűszerezve hangzik el, természetesen az adott korosztály számára érthető módon. A foglalkozásokon az oktatók saját, jól szocializált, képzett, egészséges kutyáikkal mutatják be a kutya testjeleit és néhány vicces trükköt.”
Rendező: Szabó István
Sztárok: Helen Mirren, Martina Gedeck
Állatok: kutyák, macskák, galambok
Rendező: Neil Jordan
Sztárok: Jeremy Irons, François Arnaud
Állatok: kutyák
Rendező: Laurent Tirard
Sztárok: Gérard Depardieu, Edouard Baer
Állatok: kutyák
Rendező: Mikael Hafström
Sztárok: Anthony Hopkins, Colin O’Donoghue
Állatok: 40 macska
Rendező: Angelina Jolie
Állatok: kutya
Rendező: Kevin Macdonald
Sztárok: Channing Tatum, Donald Sutherland
Állatok: kutyák és háziállatok
Rendező: Sergio Mimica-Gezzan
Sztárok: Donald Sutherland, Ian McShane
Állatok: kutyák és háziállatok
Oklevél száma 2006/123
Oklevél száma NO.006
Ekard Lind nagyon érdekes, kutyával együtt táncolás és engedelmességi képzési technikákat tanított nekünk. Kétségtelen, mindezt olyan magas fokon űzte, ami csak tudatos, fejlett és áramvonalasan összeszokott gazda-kutya kapcsolatban valósítható meg. Nem elvárásokkal volt a kutyái felé, hanem elmagyarázva segítette őket a megértésben.
Ez a másoddiplomás képzés életem és személyes fejlődésem egyik meghatározó mérföldköve volt. Az önismereti gyakorlatok elképesztő mélységekbe vittek, a technikák darabokra szedtek – ami igen csak rossz, elveszett érzés volt hónapokig – majd lépésről lépésre raktam össze új énemet. Mire ide eljutottam, egy nyugodt, mély tónak éreztem magam és megtanultam az értő figyelmet. Óriási kincs.
Ezen a képzésen megtanultam megérteni egymástól ellenkező nézőpontokat, segíteni a konfliktusban állók nyertes-nyertes megállapodását.
A kommunikációs egyetem, bár látszólag távol áll az állatoktól, kutyáktól, mégis nagyon nagy hasznát vettem az ott tanultaknak. Sok jó tanárunk volt akiktől életre szóló látásmódokat, hozzáállásokat tanultunk.
A rádiózást tanító férfi – akinek sajnos már nem emlékszem a nevére – egy végtelenül humánus ember volt, imádtuk. Az egyik nagy értéke a sok közül az volt, hogy a vizsgán arra volt kíváncsi amit tudtunk és nem arra amit nem. Ez ritka.
Egyszer mesélt egy történetet, amely végtelenül tanulságos lehet bárki számára:
Egy nap a kislányunk miután hazaértünk, egy rajzot vett elő a táskájából, nekem adta és azt mondta, ezt nekem rajzolta. Kezembe vettem a rajzot amin egyből látszott, hogy az nem lehet az övé: színgazdag, aprólékosan, pontosan kidolgozott részekkel. Ledorongolhattam volna, hogy hogy képzeli, ezt nem is ő rajzolta és egyáltalán kié ez a rajz… de nem tettem. Gondolkoztam egy pillanatig… majd megköszöntem neki, hogy nekem adta. Viszont azt is mondtam neki, hogy mi lenne, ha az Édesanyának is rajzolna egy ilyet? Upsz, nagy illetődöttség volt a reakció, de biztattam, hogy menjen csak be a szobájába, ott van minden rajzfelszerelése és vesse bele magát…
Fél óra múlva, mikor benyitottam, nyelve kidugva elmélyülten dolgozott, engem észre sem véve. Hagytam.
Másfél óra munka után, kilépett a szobájából, félszegen odajött hozzám és megmutatta az elkészült művet. Én néztem, nézegettem – a hazahozotthoz képest – ákom-bákom képet majd annyit mondtam neki: Nekem ez a rajz sokkal jobban tetszik, mint a másik! Vigyük be és add oda Anyának! Azt az örömöt és boldogságot nem tudom átadni, ami akkor kiült az arcára. Talán az adja vissza az akkori érzelmeit leginkább, hogy a kislányom ma rajz- és képzőművész 🙂
Az angliai királyi állatvédő szervezet tanfolyamán megtanultam projektben gondolkodni, hatékonynak lenni, minőségi munkára törekedni. Mind a képzés, mind az oktatók szintén nagy hatású, meghatározó élményt jelentettek.
1999–2008 Konrad Lorenz Természet- és Állatvédő Egyesület: alapító, elnök
A szervezetet és munkánkat sok-sok önkéntes és szimpatizáns segítette.
1998–1999 Kutyakozmetikus – OKJ-s képzés
Országos Képzési Jegyzék KK-33/1999
1997–2002 Senator Kutyaiskola:
alapító és oktató
miután elvégeztem a Népszigeti kutyaiskola kiképzésvezetői tanfolyamait megnyitottam – az akkori autómról elnevezett – Senator kutyaiskolámat. A arculatot, ötletem alapján testvérem kivitelezte. Édesanyám áldozatos segítségével sikerült területet találnunk és vennünk egy csinos raktárkonténert és egy komplett agility pályát. Engedelmességi, agility, nyomkövetés foglalkozásokat vezettem és nyaranta részt vettünk kutyás táborokban.
1995, 1996 K3 Kinológiai Egyesület, Népszigeti kutyaiskola: Kutyakiképző és kiképzésvezető tanfolyam
Oklevél száma: 35/1995
nagy álmom valósult meg. Édesapámnak köszönhetően, az akkor már 2,5 éves dobermannommal, részt vettem a Népszigeti Kutyaiskola egy hetes nyári Kutyakiképző és kiképzésvezető tanfolyamán. A képzés végén vizsgáznunk kellett a sárga diplomáért, melyet egy év múltán, újabb egy hetes tanulás végén kellett „megvédeni”. Sohasem felejtem, Dr. Kováts Zsolt előadásait – és azóta ügyfeleimnek is idézett – mondását: „A kutya dolgai nem az ember dolgai és az ember dolgai nem a kutya dolgai”. Nagy bölcsesség ez, melyet manapság teljesen figyelmen kívül hagyunk.
14 évesen, az akkor 6 hónapos dobermanommal, Kimmel.
két év, mindennapos, sejt szintű vágyódás után végre megvettük törzskönyvi nevén Ambeck Kendét, ahogy én neveztem el, Kim-et, a kan dobermannt. A mindenem lett ő és a vele való foglalkozás.
1993-tól évekig jártam kutyaiskolába Kimmel Hódmezővásárhelyen és később Szegedre. Minél többet tudtam, annál többet akartam még tudni a kutyakiképzésről.
Utcáról befogadott, tacskó kutyámmal, Kaszinóval, 1991-ben, 12 évesen.
az utcáról befogadott tacskó kutyámmal való foglalkozás mellett bújtam az akkoriban elérhető mindössze néhány kutyás könyvet és órákat töltöttem a kutyafajták képeinek nézegetésével, a leírásuk olvasásával.
Aláhúztam, jegyzeteltem, csoportosítottam őket. Akkoriban mindenki a divatos és elterjedt német juhászkutyákat istenítette. Én nem. Összeírtam, hogy szerintem mely munkakutyák alkalmasak még mindazon munkára amit akkoriban úgy gondoltak csak a német juhászkutyák képesek teljesíteni. Eme gondolataimról írtam is egy kézzel írott levelet az akkor ismert, híres agility edző párosnak, akiknek jelentek meg cikkei kutyás újságban, hogy gondolják meg, nem csak a német juhász kutya létezik, hiszen számtalan más fajta is kiváló munkakutya, mégha Magyarországon illetve akkoriban általában kutyás szakmai körökben nem is igen ismenek el más fajtát igazán. Akkor elutasító választ kaptam, ám, ahogyan azóta számtalanszor az élet emgem igazolt, újító gondolataimmal akkor is, azóta is megelőzöm a mindenkori közgondolkodást a kutyás szakmában.
Megtanultam mind a 400 kutyafajta nevét és azt, hogy milyen munkára szelektálták őket tenyésztésük során. Azóta e tudásom kissé megkopott, már csak 300-at ismernék fel biztosan. Ám ha a Szinák János – Veres István féle Kutyakalauzt vagy a Világ kutyái egyik vagy másik kötetét kinyitom, mind a kutyafajták, mind az akkori, külvilág elől biztonságos kutyás varázs-világomba „menekülés” emlékei felidéződnek bennem.
Add meg a felhasználónevedet, vagy e-mail címedet. Kapni fogsz egy emailt a jelszó visszaállításról szóló instrukciókkal.